13 pravidel zdravého hubnutí

Pravidla zdravého hubnutí jsou velmi aktuální témata dnešní doby. Proto se v tomto článku budeme zabývat tím, co hubnutí přináší, ale jakých chyb se lidé při hubnutí nebo dietě dopouští. Ukážeme si pár základních principů co dělat nebo naopak nedělat, aby bylo hubnutí i zdraví prospěšné.

 

 

1. Pravidlo hubnutí - motiv

Než začneme hubnout, musíme si ujasnit, proč se do hubnutí vůbec pouštíme! Důvody mohou být nejrůznější, od estetických, přes zdravotní nebo psychické. Chcete získat lepší kondici, někomu se zalíbit, atd.? Motivace při hubnutí, musí být rozhodně Vaše vlastní, nejlépe od srdce. V případě, že se pouštíte do hubnutí např. „kvůli“ partnera, partnerky nebo někoho jiného, nebude Vám to fungovat. Hubnutí Vám dlouho nevydrží, protože při prvních překážkách, s tím seknete! Vezměte si tužku a papír a sepište si sami pro sebe důvody k hubnutí. Poznačte si i konkrétní datum a počet kilogramů, které chcete zhubnout. Nastavte si reálný cíl! Chyba je napsat chtěla bych zhubnout 20 kg za 3 měsíce! Správně je: chci zhubnout 10 kg za 3 měsíce. I když to vypadá podobně, je v tom velký rozdíl! Přemýšlejte jaký.

 

2. Pravidlo hubnutí - způsob

Ujasněte si, zda se do hubnutí pustíte sami nebo pod odborným dohledem. Zda budete chtít hubnout sportem nebo si nastavíte dietní režim na hubnutí. Zvolíte si cestu pomocí potravinových doplňků na hubnutí nebo cestu vyváženého jídelníčku? 

 

Každá z cest hubnutí má své klady i zápory, podíváme se na některé z nich.

Hubnutí na vlastní triko – na první pohled nejlevnější metoda, ale opak může být pravdou. Pokud člověk nemá dostatek informací, může hubnutí skončit neúspěchem, tzn. ztrátou svalů a bohužel jo-jo efektem.

Hubnutí sportem – i zde se vyplatí dobře se stravovat, proto je vhodné spojit se s trenérem, který Vás povede cestou hubnutí. Nastaví Vám vhodný cvičební program i jídelníček na hubnutí, popř. suplementy na regeneraci. V opačném případě může a často i končí hubnutí sportem přetrénováním a také úrazy (zejména vzniklých z chronických chyb a nevyvážené stravy).

Hubnutí pilulkami – znáte někoho, kdo se  pustil do hubnutí pomocí pilulek? Kolik takových osob zhublo? A kolik jich znáte, co si váhu i nadále drží?

Hubnutí jídelníčkem – skvělá volba. Pokud tomu nerozumíte, nechte si udělat jídelníček na míru. Vyvarujte se však vzorovým jídelníčkům, které slibují zaručené hubnutí bez dostatečných vstupních informací o Vás. Mohlo by se Vám přihodit, že stejný jídelníček na hubnutí bude mít i Vaše kamarádka, která je o 10 let starší a o 30 kilo těžší.

Hubnutí pomocí potravinových doplňků – i sportovci dnes užívají mnoho doplňků, ale základ je vědět jak je používat! Důležitý předpoklad pro zdravé hubnutí je i změna životního stylu. Na začátku hubnutí mohou být doplňky výhodnou berličkou, ale všechno za Vás neudělají!

Tzv. pokusy na hubnutí – sem řadíme veškeré režimy, u kterých lidé nevydrží. Mezi nejběžnější způsob patří hubnutí dělenou stravou, hubnutí dle různých autorů knih, hubnutí půstem, hubnutí s počítáním kalorií. Některé režimy fungují skvěle, jiné potřebují striktní dodržování pravidel, v opačném případě se hubnutí nekoná.

Hubnutí selským rozumem – získejte zkušenosti tím, že se nebudete bát experimentovat. Sledujte své okolí, protože se můžete učit i z chyb ostatních.

 

V případě, že trpíte zadržováním vody (stačí, když se napijete a máte kilo navíc nebo Vám natékají končetiny), trpíte vysokým tlakem, užíváte nějaké léky, jste alergik, diabetik, máte nadváhu více než 20 kg, trpíte únavou, stresem nebo neustálými chutěmi, raději vyhledejte odborníka, který Vám při hubnutí pomůže.

3. Pravidlo hubnutí – startovní čára

Ať už jste se do hubnutí pustili sami nebo pod odborným dohledem, nastavte si startovní čáru. Postačí Vám krejčovský metr a váha. Změřte si obvod hrudníku, pás, břicho boky, zadek a stehna ještě na začátku samotného hubnutí. Měřte se a važte vždy ve stejnou dobu, po stejných úkonech (toaleta) a stejně oblečení. Vše poctivě zapisujte do tabulky jednou za 14 dní. Vyšší stupeň pro kontrolu správnosti hubnutí je speciální váha, která měří podíly svalů, vody, tuků a to s ohledem na lokalizaci, tzn. pravá či levá, dolní či horní končetina, trup, atd. Pak jste schopni včas zareagovat, zda nedochází k hubnutí ze svalové hmoty či jde o zdravé hubnutí. Zajímavou pomůckou jsou i fotografie před a později po, které si v průběhu hubnutí můžete vyrobit. Možná se Vám do toho nebude chtít jít, ale později to oceníte.

4. Pravidlo hubnutí – co můžete udělat sami nebo se po Vás bude chtít

Startujeme pitný režim, který je nedílnou součástí zdravého hubnutí. Pokud si myslíte se, že se to dá nějak obejít, tak máme pro Vás špatnou zprávu. Bez správného pitného režimu hubnutí nebude fungovat!  Začněte tím, že budete pít čistou neperlivou vodu, cca o pokojové teplotě. Pokud to již zvládáte, překontrolujte množství. Naším cílem je 4 dcl na 10 kg váhy. Při zdravém hubnutí budeme tekutiny dávkovat průběžně po celý den, maximum však do oběda.

 

5. Pravidlo hubnutí – bez snídaně to nejde

Snídaně je základ pro zdraví i hubnutí. Nečekejte, že se budete šidit hned z rána a tělo Vám za to bude vděčné. Raději přemýšlejte, co si dáte na snídani, aby Vás to zasytilo, vyživilo a při tom i energeticky nabudilo.

 

6. Pravidlo hubnutí – svačina

Dopolední i odpolední svačina je nutnost! Pustili jste se do hubnutí, tak se nevymlouvejte! Že nemáte čas? Dejte si banán. Ovoce je totiž velmi vhodné zařadit právě při hubnutí dopoledne, kdy zažíváme největší energetický výdej.

 

7. Pravidlo hubnutí - pokora

Pokud jste došli až sem, chválíme. Možná si ale říkáte, nezjstil/a jste nic nového!  Nehledejte v hubnutí složitosti. Raději se ujistěte, že máte předešlé kroky splněny a najděte v sobě kus pokory, která se Vám při hubnutí bude hodit! Často se v naší poradně setkáváme s názorem vše vím, vše znám… Pak už si zbývá položit otázku, tak co tady chcete? Odpověď bývá, chci zhubnout.  Když vše víte, tak to dělejte a nebudete potřebovat pomoc. V opačném případě, není hanbou si o radu říct, ale je potřeba naslouchat. Pak pro Vás hubnutí bude i radost.

 

8. Pravidlo hubnutí – oběd

Ne všechno co je zdravé se hodí na hubnutí. Některá jídla jsou dosti energetická i přesto, že jsou zdravá. Takže pokud nejste zrovna profesionální sportovec, doporučujeme hlídat si, co jíte.  Řada jídelen má již v nabídce jídla vhodná i při hubnutí. Pokud to není zrovna Váš případ, tak si noste jídlo z domu. Jestliže chcete mít výsledky, musíte něco pro své hubnutí udělat navíc.

9. Pravidlo hubnutí – jak překonat odpolední krizi a večerní žravost

Dvě třetiny dne máte zdárně za sebou. Pokud se držíte návodu, tak na sebe musíte být i náležitě hrdi. Abyste si hubnutí nepokazili, ale naopak podpořili, zařaďte odpolední svačinku. Není žádné tajemství, že lidé po obědě již nic nejí a nadlábnou se až doma. Od oběda do večera je dlouhá doba, a pokud si tempo hubnutí chcete udržet, zařaďte např. kousek zeleniny, pár plátku šunky nebo domácí toust, ke kterému přidáte opět zeleninu. Musíte si vybrat buď výmluvy, nebo zdravé hubnutí!

10. Pravidlo hubnutí – zapomeňte na bílý sex!

Pečlivě si naplánujte, co budete večeřet a toho se držte. Vysvětlete partnerovi, že jste se pustili do hubnutí a že oceníte, když Vám s tím pomůže nebo alespoň Vás nebude svádět z Vaší cesty. Upřímnost je při hubnutí základ! Jsou však i situace, kdy nedoporučujeme mluvit o hubnutí. Například na návštěvě, ve větším kolektivu, před partou vtipálků, atd. 

 

11. Pravidlo hubnutí – nedělejte si násilí

Buďte opatrní při sledování večerních pořadů v televizi. Většina reklam v nás vyvolává nejrůznější potřeby a chutě, což nám může komplikovat hubnutí. Doporučujeme tyto komerční přestávky využít k návštěvě toalety, popř. k přípravě zeleninové misky, která i ve večerních hodinách hubnutí nijak nenabourá.

 

12. Pravidlo hubnutí – alkohol a zobání

Pokud chcete dělat ústupky ihned v samotném začátku hubnutí, pak se vraťte k bodu číslo 1 a pořádně si jej přečtěte. V případě, že stále máte chuť, pak vezměte tužku a dopište další důvody hubnutí a ono Vás to přejde! Hubnutí není odvykačka, ale na kompromisy máte dost času. Jste teprve na samotném začátku hubnutí, tak ukažte, co ve Vás je.

 

13. Pravidlo hubnutí – dělejte to denně

Hubnutí je velmi snadné, když víte jak na to. Pamatujte si, že nikdo jiný to za Vás neudělá a každý den se můžete v hubnutí zdokonalovat. Můžete hledat nové recepty na hubnutí, můžete potkávat nové lidi a bavit se spolu o hubnutí. Nic na tom není, je to stále to stejné dokolečka dokola.

 

Bonusové pravidlo hubnutí – umět si říct o pomoc

Každý se občas dostane do situace, že neví, nedaří se nebo stagnuje. Pak jsou pouze dvě možnosti. Buď se s tím budete trápit sami, nebo si necháte poradit. U hubnutí je to podobné jako u opravy automobilu. Každý ví, jak auto jezdí, jak se řídí, ale opravovat by jej měli v autorizovaném servisu. Někdy je lepší svěřit se do rukou odborníků.

Autor: Jiří Gavar

Objednejte se na konzultaci, poraďte se s odborníky, co konkrétně je pro Vás nejvhodnější nebo se podívejte se na zkušenosti našich klientů.

z našeho magazínu